Print Friendly, PDF & Email

Primary Contacts

Jessica Bach

Executive Assistant to Board / Supt.

Scott Beveridge

Superintendent
Loading...

All Staff

Beverly Orndorff

Executive Assistant

Candace Sinclair

Admin Assistant III

Jessica Bach

Executive Assistant to Board / Supt.

Scott Beveridge

Superintendent
Loading...

Daniel Weaver

Business Manager

Earl Laughlin

Co-op Purchasing/Inventory

Karen Johnson

Administrative Assistant III

Kathy Gregory

Accountant

Mark Salter

Maintenance Custodian

Maureen Criger

Accountant

Peggy Bartles

Administrative Assistant II

Shelley Freeman

Warehouse/Inventory Control Asst.

Zach Ripsom

Courier
Loading...

David Vance

Family Intervention Specialist

Devon Finley

Child Care Provider Consultant

Emilena (Emi) Ibarra

Family Intervention Specialist

German Ibarra

Family Support Specialist

Jill Ramirez

Quality Improvement Specialist

Katrina McGrath

Administrative Assistant III

Lorena Juarez

Resource Specialist

Martha Ibarra

Quality Improvement Specialist

Mary Wolf

Manager

Molly Clement

Inclusion Specialist
Loading...

Allison Roy

EI Teaching Assistant I

Amelia Jacobson

EI Teaching Assistant III

Anne Goff

Lead Speech Language Pathologist

Ashley Dibble

Evaluation Specialist

Barb Griffin

Autism Spectrum Disorders Consultant

Caitlin Biedscheid

EI Specialist I

Deanna Adams

EI Teaching Assistant I

Jennifer Hamilton

EI Specialist I

Jessica Mowry

EI Teaching Assistant I

Julie Moffett

EI Teaching Associate

Kate McFarland

Speech /Language Pathologist

Kelly Carter

ECSE Behavior Specialist

Kim Pittam

Speech /Language Pathologist Assistant

Kimberly Moore

Administrative Assistant III

Laura Bailey

Administrative Assistant III

Lindsey Parrinello

EI Specialist I

Marisa Arteaga

Administrative Assistant III

Melia Biedscheid

Speech /Language Pathologist

Stephanie Love

Speech /Language Pathologist

Susan Hermes

Occupational Therapist
Loading...

Chelsea Reinhart

Early Learning System Facilitator

Molly McLaughlin

Early Learning System Facilitator

Rene’ Brandon

Early Learning Hub Director

Teresa Slater

Early Learning System Facilitator
Loading...

Garrick Jee

Electronic Technician I

Greg Jackson

Electronic Technician II

Jackie Kuykendall-Keaton

Electrician - General Journeyman

James Vinyard

Electronic Technician II

Jenni Wisdom

ER & M Repair Support

Mike D. Macaluso

Field Services Technician III

Pat Crisler

Field Services Technician III

Ron Nichols

Field Services Technician III

Shawn Freshour

Electronic Technician II
Loading...

Patricia Michiels

Human Resources Manager

Stephanie Cossey

HR Specialist - Substitute Services

Tina Schaff

Employee Specialist | Payroll | Beneifits

Victoria Stokes

Administrative Assistant III
Loading...

Karen Robson-Porter

Educational Assistant - Clinical

Krysten Siver

Clinical Education Assistant

Rebecca Farmer

Teacher - LTCT

Susan Fiske

Educational Assistant - Clinical

Susannah Banchero

Educational Assistant - Clinical
Loading...

Bianey Jimenez

Parental Involvement Specialist

Claudia Cervantes

Migrant Preschool Specialist

Claudia Cisneros

Parental Involvement Specialist

Desiree Meza

Home School Consultant II

Jeannine Towle

Administrative Assistant III

Katie Mena

Graduation Specialist

Nancy Holley

Migrant Ed ID&R

Nelda Slater

Home School Consultant II

Ofelia Lopez

Home School Consultant II

Patricia Ortega

Migrant Preschool Specialist
Loading...
Loading...

Agnes Lee Wolfe

Coordinator

Alexander Quirarte

Braillist I

Amanda Lacy

School Psychologist

Amberrose Grecco

Interpreter

Amy Szeliga

Autism Spectrum Disorders Consultant

Andrea Pariani

Braillist II

Andree Johnson

Coordinator

Angie Thompson

Autism Spectrum Disorders Consultant

Anna Candelaria

Educational Assistant - ASD

Annalise Buchanan

Educational Assistant - STEPS Care

Annette Willrett

Occupational Therapist

April Love

Teacher - Lead - PVI

Bailey Hernandez

Ed Assistant - Basic Sign Language

Barbara Couch

Braillist - Lead

Becky Oyerly

Interpreter - Advanced

Beth Howell

Speech /Language Pathologist Assistant

Bethany Berklund

Educational Assistant - STEPS Plus

Bethany Dongiovanni

Interpreter

Bonna Greene

Interpreter

Brenda Farina

Interpreter

Brooke Laughlin

PDHH Teacher

Carol Preston

Educational Assistant - STEPS

Caroline Newsom

Sign Language Facilitator

Cassandra Baggaley

Teacher - PDHH

Celine Buczek

Autism Spectrum Disorders Consultant

Celsa Mesta

Ed Assistant - Basic Sign Language

Cheryl Kobernik

Teacher - PDHH

Cindy Cameron

Transition Network Facilitator

Claire Niedermeyer

Educational Assistant - STEPS

Claire Swagler

School Psychologist

Colleen Martin

Educational Assistant - STEPS

Cydnee Scherer

YTP Specialist

Cynthia Fuglsby

Behavior Support Specialist

Dale Balme

Supervisor - PDHH

Daniel Crosmun

Sign Language Facilitator

Daniel Hobson

Educational Assistant - STEPS Plus

Darci Mason

Autism Spectrum Disorders Consultant

Dawn Stephens

Administrative Assistant III

Debbie Bradburn

Educational Assistant - STEPS

Debbie Horn

Educational Assistant - STEPS Plus

Diana Stebbins

Braillist II

Dona Clair

Educational Assistant - STEPS

Donna Hernandez

Educational Assistant - STEPS

Elizabeth Scheppler

Interpreter

Erika Dreager

Autism Spectrum Disorders Consultant

Erin Jolliffe

Teacher - PDHH

Erin Nix

Interpreter

Gayla Mahon

Educational Assistant - STEPS

Heather Davis

Sign Language Facilitator

Heather Ross

Educational Assistant - STEPS Plus

Herb Pendergraft

Sign Language Facilitator

Isabelle Tower

Interpreter

James Mannenbach

Physical Therapist

Jeff Blanco

Interpreter

Jenifer Hiatt-Wilson

Educational Assistant - STEPS

Jennie Waggener

Sign Language Facilitator

Jennifer Crumley

Teacher - PDHH

Jennifer Crump-Shearer

Interpreter - Advanced

Jennifer Hamilton

EI Specialist I

Jenny Fawcett

Braillist I

Jessica Stephenson

PDHH Teacher

Jessica Waite

School Psychologist

Jody Conrad

School Psychologist

Julia Reynolds

Sign Language Facilitator

Kaitlynn Wright

Educational Assistant - STEPS Plus

Karen Rice

Interpreter

Kathy Payne

Administrative Assistant III

Kathy Russell

Educational Assistant - STEPS Plus

Katrina Clevenger

YTP Specialist

Katrina Wadsworth

Interpreter - Advanced

Kelle Lovett

Teacher - PDHH

Kim Hosford

School Psychologist

Korry Cross

Teacher - PDHH

Kristy Thorson

PDHH Teacher

Kyle Cavanaugh

Educational Assistant - STEPS Plus

Leslie Hagood

Teacher - PVI

Lisa Carter

YTP Specialist

Lisa Chase

Educational Assistant - STEPS Plus

Lisa Villalobos

Sign Language Facilitator

Lucas Charley

Sign Language Facilitator

Lynette Kleespies

Teacher - PVI

Lynn Eide

Teacher - STEPS Care

Mandi Bundren

Teacher - PVI

Mandy Redderson

Educational Assistant - STEPS Plus

Margay Garrity

Registered Nurse

Mari Jo Griffith

Physical Therapist

Marilee Morgan

Educational Assistant - STEPS Plus

Mark Moskowitz

Coordinator – PVI/Audiology

Mark Tapley

School Psychologist

Mary Massie

Educational Assistant - STEPS

McKenzie Hilmer

Autism Spectrum Disorders Specialist

Meghan Jones

Occupational Therapist

Melanie Rodgers

YTP Specialist

Melanie Shinkle

Educational Assistant - STEPS

Michael Halpern

Occupational Therapist

Molly Kingsley-Holzshu

Teacher - PDHH

Morgan Bell

Sign Language Facilitator

Nancy Lawson

Coordinator

Nancy Tenove

School Psychologist

Niquita Wilkinson

Interpreter - Advanced

Pam Wurzell

Administrative Assistant to the Director

Patricia Orr

Teacher - PDHH

Paul Kitzman

Teacher - STEPS Plus

Paula Hunt

Interpreter

Randelin Burnett

Braillist I

Rebecca Farmer

Teacher - LTCT

Rebecca Heady

Interpreter

Rebecca Mead

Teacher - PDHH

Rebekah Jones

Educational Assistant - STEPS

Renee Sullivan

Interpreter

Rich Jones

Physical Therapist

Robert Audell

Educational Assistant - STEPS

Robert Wohlers

Teacher - PVI

Rowan Hill-Walko

Autism Spectrum Disorders Specialist

Ruth Armstrong

Interpreter - Advanced

Shandra Harris

Teacher - PVI

Shayla Owen

Teacher - PVI

Shelli Hogue

Educational Assistant - STEPS Plus

Shelly Clement

Interpreter

Somer Blank

Educational Assistant - STEPS

Stacy Sellers

Educational Assistant - STEPS Plus

Stacy Swift

Educational Assistant - STEPS

Susan Peck

Director

Susan Reynolds

Physical Therapist

Susan Sprague

Teacher - STEPS

Terrie Rennick

Teacher - STEPS

Tessa Stewart

School Psychologist

Tina Grant

Educational Assistant - STEPS

Todd Martinez

Student Data Specialist

Tyler York

Teacher - PVI

Veronica Blodgett

Educational Assistant - ASD

Vicki Bernard

Augmentative Comm. Specialist

Vicky Villarreal

Administrative Assistant III - PDHH/PVI/Audiology

Zach Rarrick

Interpreter - Lead
Loading...

Aaron Cooke

Accelerated Credit/Chronic Absenteeism Facilitator

Brian Robin

Grants & Contracts Supervisor

Emilena (Emi) Ibarra

Family Intervention Specialist

Heidi Olivadoti

School Improvement Specialist

Jessica Du Bose

CC4A Project Manager

Kaitlin Vaden

Administrative Assistant III

Karla Clark

CC4A Project Manager

Kirsten Valenzuela

School Improvement Specialist

Lisa Udall

Administrative Assistant III

Mark Angle-Hobson

Education Services Coordinator

Martha Ibarra

Quality Improvement Specialist

Raul Lopez

Truancy Specialist - Lead

Robin Borden

MTSS School Improvement Specialist
Loading...

Chris Whiteley

Systems Analyst III

Christopher Young

Software Developer II

Coree Kelly

Chief Information Officer

Gabe Gilham

Software Developer III

Israel Mathewson

Senior Network Engineer

Karen Angiolet

Media Specialist

Nancy Hayes

Administrative Assistant to the Director

Nate Davol

Senior Systems Analyst

Ray Robison

Media Materials Library Assistant III
Loading...
Close
Loading...
Loading...